Acum este Mar Apr 30, 2024 8:24 am

Ora este UTC + 2


Religii!

Un loc pentru toate lucrurile importante şi neimportante din viaţă

Moderatori: Dedeea, Dory

Ce religie ai?

Ortodoxa
18
78%
Catolica
2
9%
Islam
0
Niciun vot
Buddhism
0
Niciun vot
Iudaism(religia evreilor)
0
Niciun vot
Altele
2
9%
Nu cred in Dumnezeu(nu am nicio religie)
1
4%
 
Voturi totale : 23

Religii!

Mesajde Kisss » Sâm Iun 09, 2007 9:43 am

Mi se pare un subiect foarte interesant.Eu la facultate cum fac filosofie discutam intens pe aceasta tema.Mi-ar placea:
- sa va spuneti parerile despre alte religii;
- sa precizati (daca se poate) ce religie aveti;
- credeti sau nu in Dumnezeu?
- existenta sufletelor dincolo de moarte;
- credeti in reincarnare?
- credeti in Apocalipsa? etc.

In limba romana termenul "religie" provine de la substantivul "religio" ,avand semnificatiile de cult,cinstire adusa zeilor si practica religioasa.De asemenea,substantivul "religio" se refera la legarea mainilor si picioarelor mortului pentru a nu se reintoarce printre cei vii.Totodata,verbele "religo-religare" inseamna "a relega","a atasa", iar "relego-relegere" semnifica "a recita" sau "a atinge".
De aici se poate deduce ca misiunea religiei este de a reface legatura dintre aici si dincolo,dintre efemer si peren,relativ si absolut,om si cosmos.
Kisss
Addicted to 3SE
Addicted to 3SE
 
Mesaje: 17086
Membru din: Sâm Apr 22, 2006 7:23 pm
Puncte de reputaţie: 0

Reclame

Mesajde mz-rulez » Sâm Iun 09, 2007 10:12 am

Eu sunt ortodox.Cred cu tarie in existenta lui Dumnezeu.Am fost martorul a mai multor evenimente si intamplari ce nu pot fi explicate decat daca se aduce in discutie existenta unei forte superioare -> Dumnezeu.
Cred in Apocalipsa si mai cred ca se apropie timpul ei...Un alt motiv pt care cred in Apocalipsa,pe langa cel religios (adica pt ca asa scrie in Biblie),este pt ca un "sfarsit" trebuie sa aiba loc si din punct de vedere stiintific (cei care au studiat mai intens fizica stiu,probabil,despre aceste lucruri - Teoria Haosului cu Legea Entropiei ofera explicatii in acest sens).
Cred in existenta sufletelor dupa moarte,dar asa cum este prezentata in Biblie.Automat,asta inseamna ca nu cred in reincarnare - desi ideea in sine mi se pare interesanta ("karma" budhista,spre exemplu - e un concept interesanta.Cu totii avem o anumita misiune aici pe Pamant,insa avem mai multe "sanse" de a o duce la capat).Cred in existenta Raului ca o contra-balanta a Binelui si cred si in dorinta acestuia de a invinge.
Imagine
Avatar utilizator
mz-rulez
Music Lover
Music Lover
 
Mesaje: 1030
Membru din: Sâm Iul 15, 2006 12:40 pm
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde Kisss » Sâm Iun 09, 2007 10:56 am

Eu sunt de religie adventista(AZS).Asa m-am nascut,bunicii si strabunicii mei fiind la fel.

Am niste principii foarte bine inradacinate,am studiat de mica Biblia.Am citit de vreo 6 ori Noul Testament(care-mi place foarte mult) si o data Vechiul.Citesc si acum carti cu diferite explicatii date pentru pilde din Biblie sau descifrari.

Biblia este poate cea mai interesanta si mai grea carte de filosofie.Pentru cei care nu stiu,ceea ce scrie in ea nu trebuie sa fie luat ad litteram.Exista foarte multe semnificatii si daca nu le intelegi si nu stii sa le descifrezi risti sa intelegi lucrurile distorsionat.

Religia mea este asemanatoare cu cea a evreilor,pentru ca Isus a fost evreu,iar din moment ce Biblia ni-l da ca exemplu suprem pe Isus,inseamna ca trebuie sa tindem sa fim ca el.Ziua mea de odihna este sambata,zi in care nu pot face nimic:nici sa cumpar,sa gatesc,sa spal,sa tai un fir de ata...nimic.Este o zi dedicata slujirii lui Dumnezeu.La mine la Biserica se vorbeste despre anumite chestiuni din Biblie,se discuta pe marginea intamplarilor si se da un sens intamplarilor.

Hmm,noi nu avem Paste.Pentru ca,conform Bibliei,Isus a fost ultimul "miel" sacrificat de Paste si acela suprem.Iar acolo s-a incheiat acel ciclu.In fiecare an la evrei se sacrifica un animal fara cusur(adica fara vreo boala) si se considera ca sangele lui curat ii spala pe evrei de pacate in fata lui Dumnezeu.Isus ne-a spalat pe noi de pacate si initial sarbatoarea(in sensul de obicei) a fost suprimata.Nu avem nici Craciun,desi ne amintim de nasterea lui Isus.

Nu mancam carne de porc,anumite specii de pesti,iepure,nu bem alcool,nu fumam.
In mare,cam asta in religia mea.

Acum,eu cred bineinteles in Apocalipsa.Evenimentele pe care le traim in prezent sunt exact semnele pe care Isus le-a indicat ucenicilor atunci cand cineva a intrebat cum ne vom da seama de revenirea lui:crime,violuri,cutremure,inundatii,furtuni,incalzirea globala,interesul majoritatii oamenilor mai mult pentru lucrurile trecatoare decat pentru cele vesnice,uitarea lui Dumnezeu,furtul,rautatea.Lumea a devenit din ce in ce mai rea.Acum nu mai exista acel concept -->"sa moara si capra vecinilui"-->ci "sa moara vecinul ca sa-i fur eu capra".

Cred in existenta sufletelor dincolo de moarte,dar asta nu inseamna ca exista si trupul.Trupul se intoarce in pamant si pamant se face dupa cum scrie in Biblie,iar sufletele se ridica la Dumnezeu.In reincarnare nu cred.

Cred ca Dumnezeu a creat Cerurile si Pamantul si nu cred in Teoria Darwinista sau cea cu Big-Bangul.

Si inchei cu o fraza a unui filosof(nu mai stiu sigur care :oops: )-->In caz ca cineva crede in existenta lui Dumnezeu si il slujeste asteptandu-l sa vina,practic nu va pati nimic rau daca acesta nu va veni si nu se va dovedi existenta lui,INSA daca acesta EXISTA si cineva nu crede,va fi vai de el la revenirea lui Dumnezeu.


Si o chestie interesanta pe care am aflat-o de curand de la bunicul meu,o parte din evrei nu cred nici acum ca cel pe care l-au rastignit a fost Isus,fiul lui Dumnezeu.
Ultima oară modificat de Kisss pe Sâm Iun 09, 2007 4:40 pm, modificat 1 dată în total.
Kisss
Addicted to 3SE
Addicted to 3SE
 
Mesaje: 17086
Membru din: Sâm Apr 22, 2006 7:23 pm
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde Violette » Sâm Iun 09, 2007 11:26 am

eu sunt ortodoxa, cred foarte mult in Dumnezeu si mai cred foarte mult in puterea rugaciunilor si a crucii...ma ajuta foarte mult in ceea ce fac, si, intodeauna inainte de un examen greu sau cand plec de acasa imi fac cruce..simt ca ma ajuta si ca imi da putere..

stiinta si religia se bat cap in cap si uneori stai si te intrebi care are dreptate si ce e lumea!eu cred in religie si in ceea ce este scris in Biblie, desi am citit doar fragmente din ea( :oops: )...incerc pe cat posibil sa respect toate cele 10 porunci, dar uneori nu reusesc!

cred ca credinta in Dumnezeu o poti avea chiar daca nu te duci in fiecare duminica la biserica..o porti in tine si asta e cel mai important!unii cred ca prin simplul fapt de a merge la biserica in fiecare weekend iti arati credinta dar de fapt..unii merg la biserica sa barfeasca si sa-si arate noile haine si telefoane mobile ceea ce mi se pare de prost gust, mai ales in biserica..sa asculti slujba si sa auzi deodata cine stie ce sonerie de telefon sau sa-ti sara in ochi hainele sclipitoare si dresurile plasa a unei fete(asta am vazut-o chiar eu in biserica de la mine de la tara :oops: )!

cred in viata de apoi si in nemurirea sufletelor dar inca nu mi-am format o parere despre reincarnare..aici chiar nu stiu ce sa spun..cat despre Apocalipsa, sunt de parere ca se apropie..unele semne sunt...acum se asteapta unificarea religiilor, ceea ce Papa incearca sa faca, si aparitia ultimului semn al sfarsitului lumii, aparitia crucii pe cer!
Imagine
Avatar utilizator
Violette
Trendy
Trendy
 
Mesaje: 3401
Membru din: Dum Mai 21, 2006 8:43 pm
Localitate: galati
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde Kisss » Sâm Iun 09, 2007 3:27 pm

Unde scrie in Biblie de aparitia crucii pe cer,ca eu nu am gasit!? :-s
Kisss
Addicted to 3SE
Addicted to 3SE
 
Mesaje: 17086
Membru din: Sâm Apr 22, 2006 7:23 pm
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde Violette » Sâm Iun 09, 2007 3:29 pm

nush unde scrie..eu n'am cautat..preotul si profesoara de religie ne'au spus..am scris pe caietul de religie asta
Imagine
Avatar utilizator
Violette
Trendy
Trendy
 
Mesaje: 3401
Membru din: Dum Mai 21, 2006 8:43 pm
Localitate: galati
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde Kisss » Sâm Iun 09, 2007 3:43 pm

Una e ce spune profesoara si parintele si alta este ce scrie in Biblie.Imagine
In Biblie scrie ca la Revenire vor aparea Isus si ingerii pe cer.Plus alte fenomene ale naturii.
Kisss
Addicted to 3SE
Addicted to 3SE
 
Mesaje: 17086
Membru din: Sâm Apr 22, 2006 7:23 pm
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde Violette » Sâm Iun 09, 2007 3:48 pm

asta o stiu...


mai...ni s-a dat la scoala o lista cu semnele venirii lui Iisus..profesoara le citea din Biblie...ni s-a spus de razboaie, de catastrofe naturale, de nasterea Diavolului dintr-o femeie"usoara", evreica, de unificarea religiilor,aparitia falsilor Mesia si aparitia crucii pe cer ca fiind ultimul semn!asta e tot ce pot sa spun...n'am intrebat in momentul ala unde anume in Bilblie este scris...

sunt curioasa acum..cred k am sa caut diseara in Biblie
Imagine
Avatar utilizator
Violette
Trendy
Trendy
 
Mesaje: 3401
Membru din: Dum Mai 21, 2006 8:43 pm
Localitate: galati
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde mz-rulez » Sâm Iun 09, 2007 4:03 pm

Vyo are dreptate.Si eu stiu de acest lucru si este dat printre semnele Apocalipsei.
Imagine
Avatar utilizator
mz-rulez
Music Lover
Music Lover
 
Mesaje: 1030
Membru din: Sâm Iul 15, 2006 12:40 pm
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde Kisss » Sâm Iun 09, 2007 4:25 pm

Hmmm,promit ca si eu caut. :wink:
Kisss
Addicted to 3SE
Addicted to 3SE
 
Mesaje: 17086
Membru din: Sâm Apr 22, 2006 7:23 pm
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde andr3utza » Sâm Iun 09, 2007 8:47 pm

eu sunt ortodoxa...la fel si familia si rudele.Cred in Dumnezeu in fiecare zi ma rog si de fiecare data cand ai ceream lui Dumnezeu ceva...obtineam...uneori trebuia sa am rabdare sa mai astept...dar pan la urma obtineam...am tanjit destul dupa unele ...dorinte...
Avatar utilizator
andr3utza
Addicted to Music
Addicted to Music
 
Mesaje: 3893
Membru din: Dum Sep 24, 2006 3:11 pm
Localitate: Peste tot si nicaieri
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde mady_u45 » Dum Iun 10, 2007 10:28 am

Eu sunt ortodoxa, cred in Dumenzeu, in fiecare seara si dimineatza ma rog, iar daca se intampla sa uit sa ma rog, a doua zi fac rugaciunea de 2 ori, iar la biserica merg cand pot. Prietenul meu este catolic, dar pt mine asta nu conteaza, nu fac diferente daca o persoana este de alta religie, important este sa ne intelegem bine :wink:
Regizorul, către tânăra actriţă:
-În noua mea piesa, va trebui să joci rolul unei fete nevinovate, care nu a avut de-a face cu băr-baţii. Crezi că poţi juca acest rol?
-Nu pot, domnule regizor.
De ce?
-Nu am pic de experienţă în acest sens!
Avatar utilizator
mady_u45
Începător 3se
Începător 3se
 
Mesaje: 7076
Membru din: Dum Oct 29, 2006 8:29 pm
Localitate: Oneşti, jud. Bacău
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde Kisss » Dum Iun 10, 2007 9:43 pm

Ce parere aveti despre icoane?Este bine sau nu sa te inchini lor?Sau altor sfinti...Motivati!
Kisss
Addicted to 3SE
Addicted to 3SE
 
Mesaje: 17086
Membru din: Sâm Apr 22, 2006 7:23 pm
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde Hordy » Dum Iun 10, 2007 10:08 pm

Adela scrie:
Ce parere aveti despre icoane?Este bine sau nu sa te inchini lor?Sau altor sfinti...Motivati!



Cand te inchini lui Dumnezeu la ce te inchini ? Sa zicem ca la ... un mit un zeu ceva nefizic ... teluric da ? Ei dar cine a hotarat ca icoana e fizic si dzeu e teluric. Visul poate fi acelasi lucru cu icoana ... sau icoana cu un vant ... deci nu e corect sa zici ma inchin lui Dzeu dar nu icoanei. Cand te inchi la icoana te inchini aceluiasi zeu reprezentat aici nu printro imagine psihica a Zeului suprem ci prin lemnu ala. Dumnezeu poate fi o nu dovada ... cand omul cauta o explicatie la ireal la neverosimil zice e mana lui Dzeu. Deci e o scuza ... o rezolvare a inexplicatiilor. Pana si constinta poate fi Dzeu .. sau visul gandul ... somnul nu trebuie sa fie ceva distinct ... ceva unik ... ci ceva ce reprezinta pe toti ... deaia zicem ca Dzeu e peste tot pentru ca el e in fiecare din noi ... e ceea ce suntem ideea de viata ... ideea de existenta motiv explicatie ... orice nu poate fi explicat prin ceva din viata existentiala.
Imagine
Armata nu te face mai barbat
Avatar utilizator
Hordy
Music Lover
Music Lover
 
Mesaje: 1008
Membru din: Sâm Mai 20, 2006 11:17 pm
Localitate: Intr-o inima nevinovata
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde Andreya_3se » Lun Iun 11, 2007 8:37 pm

Ortodoxa.

Eu mai am o dilema..Inca din scoala generala prof de religie se certa cu prof de istorie..stiti si voi e probleme aceea cu omul preistoric care se trage din maimuta..si omul care a fost creat de D-zeu...:| ce parere aveti despre asta..Imagine
Andreya_3se
Începător 3se
Începător 3se
 
Mesaje: 5174
Membru din: Sâm Iun 10, 2006 2:38 pm
Localitate: Pe net..
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde mz-rulez » Lun Iun 11, 2007 8:59 pm

E falsa si iti voi da si argumentul.
Asta e teoria lui Darwin,care spune ca orice organism,in timp,evolueaza.Asa au aparut,conform teoriei sale,diferitele specii de animale: bacteriile -> celulele -> pestii -> amfibienii -> reptile -> pasari -> mamifere -> om (in mare,asta ar fi ordinea).Insa e falsa,pt ca omul de sute de ani,ba chiar mii,nu a mai evoluat,fizic vorbind.Aratam la fel,creierul nostru este la fel,are aceasi capacitate.Am evoluat in cunostinte, in materie de "ce stim si suntem capabili sa facem",insa Darwin nu la asta s-a referit prin teoria evolutionista.
:)
Imagine
Avatar utilizator
mz-rulez
Music Lover
Music Lover
 
Mesaje: 1030
Membru din: Sâm Iul 15, 2006 12:40 pm
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde Kisss » Lun Iun 11, 2007 9:05 pm

^Si alta intrebare a mea...daca atunci,conform lui Darwin, omul evolua din maimuta,astazi de ce nu se mai intampla la fel? :lol:
Kisss
Addicted to 3SE
Addicted to 3SE
 
Mesaje: 17086
Membru din: Sâm Apr 22, 2006 7:23 pm
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde mz-rulez » Lun Iun 11, 2007 9:06 pm

Foarte buna intrebarea! :lol: Pt ca nu e buna teoria?! :lol:
Imagine
Avatar utilizator
mz-rulez
Music Lover
Music Lover
 
Mesaje: 1030
Membru din: Sâm Iul 15, 2006 12:40 pm
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde Kisss » Lun Iun 11, 2007 9:10 pm

La asta ma gandeam si eu. Imagine

Eu am examen joi la Istoria Religiilor.Este o materie suuuuper-interesanta.Am invatat despre religiile etruscilor,romanilor,cretanilor,egiptenilor,evreilor,arabilor,japonezilor,scitilor,arienilor etc.Sunt niste chestii care-mi plac la nebunie,preferata mea fiind mitologia greaca.
Kisss
Addicted to 3SE
Addicted to 3SE
 
Mesaje: 17086
Membru din: Sâm Apr 22, 2006 7:23 pm
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde Andreya_3se » Vin Iun 15, 2007 12:17 am

eu am facut Istoria Religiilor intr-a 9-a. :)
Andreya_3se
Începător 3se
Începător 3se
 
Mesaje: 5174
Membru din: Sâm Iun 10, 2006 2:38 pm
Localitate: Pe net..
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde Violette » Vin Iun 15, 2007 4:16 pm

Adela scrie:
Ce parere aveti despre icoane?Este bine sau nu sa te inchini lor?Sau altor sfinti...Motivati!


unii sunt de parere k da, altii nu..bunica m-a invatat de mica ca e bine sa ma inchin icoanelor cu fecioara Maria si Iisus impreuna..nu la cele cu Fecioara Maria singura...eu cred ca e bine sa te inchini!


vreau si eu sa studiez Istotia religiilor...am citit ceva de genul asta si m-a atras foarte tare!
Imagine
Avatar utilizator
Violette
Trendy
Trendy
 
Mesaje: 3401
Membru din: Dum Mai 21, 2006 8:43 pm
Localitate: galati
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde Dedeea » Lun Iun 18, 2007 8:59 am

Sunt ortodoxa si cred in Dumnezeu.De cand eram mica mama m-a invatat sa merg la biserica si faceam asta in fiecare Duminica.Acum,spre rusinea mea ajung mai rar.Tin post de cel putin 2 ori pe an,de obicei de Paste si de Craciun,respect toate sarbatorile importante din calendar si nu fac treaba in ziua respectiva.

Tot timpul Dumnezeu prin puterea Sa,m-a ajutat foarte mult,si a facut multe minuni pentru mine,inclusiv scapandu-ma de la moarte acum cativa ani pe mine si mama mea.

Despre celelate religii nu stiu foarte multe,decat din ceea ce mi-au spus alte persoane care apartin de ele,insa nu am nimic impotriva....fiecare cu credinta lui si nu consider ca e o problema in a avea o relatie de amicitie cu o persoana de alta religie.

Nu am citit Biblia ci doar Noul Testament,insa acum dupa ce termin examenele vreau sa o citesc.Cred in existenta Raiului si a Iadului si cred ca dincolo de moarte,sufletele isi continua viata intr-o lume mai buna sau mai rea,in functie de pacatele si lucrurile bune facute aici pe pamant.

Mai revin.....
Avatar utilizator
Dedeea
Moderator
Moderator
 
Mesaje: 10087
Membru din: Mie Apr 26, 2006 8:24 pm
Localitate: Bucuresti
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde Hordy » Lun Iun 18, 2007 10:57 am

Adela scrie:
^Si alta intrebare a mea...daca atunci,conform lui Darwin, omul evolua din maimuta,astazi de ce nu se mai intampla la fel? :lol:



Dak pe atunci cand mergeai pe drum salutai brontozaurii azi dc nu saluti masinile ?

:shock:
Imagine
Armata nu te face mai barbat
Avatar utilizator
Hordy
Music Lover
Music Lover
 
Mesaje: 1008
Membru din: Sâm Mai 20, 2006 11:17 pm
Localitate: Intr-o inima nevinovata
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde Dory » Mar Mar 11, 2008 11:41 pm

Eu sunt ortodoxa si cred cu tarie in Dumnezeu...de mica am fost invatata sa ma rog,sa merg la bisrica in fiecare duminica,sa tin post de Paste,de Craciun,si in fiecare vineri.In familia mea sunt 3 generatii care nu au dat la rele(adica nu au dracuit)...eu am spart gheata si de anul acesta am inceput sa ma iau dupa colegi si sa vorbesc asa...Cred in existenta Raiului,a Iadului si mai cred ca fiecare om va plati pentru faptele sale rele si va fi rasplatit pentru faptele sale bune.Desi mi-a luat ce aveam mai drag pe lume(adica pe bunicul) si atunci am zis ca nu exista,Dumnezeu m-a ajutat de fiecare data cand am avut nevoie...acum,imi pare rau ca dracui,ca ma duc mai rar pe la Biserica si ca nu mai pot tine postul cum il tineam cand eram acasa :oops: Am citit Noul Testament,dar de cum o sa am timp o sa citesc si Vechiul Testamnet,asta insemnand cam pe la vara,in vacanta...
Sunt de parere ca fiecare este liber sa aiba ce credinta vrea si ca nu trebuie privit altfel de ceilalti oameni de religie diferita de a lui,pentru ca in fond si la urma urmei,pentru toti este acelasi Dumnezeu,chiar daca se cheama Allah ,Iehova etc.
3se are the best!!!
Atunci cand va va fi mai greu,ascultati 3se!!!
ImagineImagine
http://nuuitasavisezi.blogspot.com/
Avatar utilizator
Dory
Moderator
Moderator
 
Mesaje: 2650
Membru din: Lun Dec 03, 2007 9:25 pm
Localitate: Alaturi de ingeri...
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde Lily » Mie Mar 12, 2008 12:45 am

Sunt ortodoxa, da' fiind o persoanã foarte scepticã de fel, nu cred toate teoriile ortodoxismului.
Cred cã orice om are dreptul sã îºi aleagã religia ce este în concordanþã cu, convingerile sale. Nu mã supãrã existenþa altor religii, însã mã deranjeazã foarte mult faptul cã sunt multe persoane ce se folosesc de diferite pretexte religioase pentru a manipula oamenii naivi. Mã deranjeazã existenþa unor secte ale cãror lideri au ca unic scop manipularea în scopuri meschine.
Vreau sã cred în Dumnezeu, ºi sincer dacã aº afla cã nu existã, aº fi mai mult decât dezamãgitã. Cum spuneam, sunt scepticã de fel, aºa cã îmi e greu sã accept existenþa lui Dumnezeu fãrã a avea vreo îndoialã.
Da, clar existã suflete dupã moarte. Corpul este doar o carcasã, noi suntem suflete în primul rând. Moare corpul/carcasa, nu noi, sufletele.
Nu ºtiu ce sã spun despre reîncarnare, probabil cã da, ne naºtem de mai multe ori, dar nu în aceaºi dimensiune.
Da, cred în Apocalipsã, totul are un sfârºit, chiar ºi umanitatea. Însã nu cred cã se va întâmpla în patru ani, aºa cum se speculeazã acum, ci peste foarte mulþi ani.
Nu cred în Rai ºi Iad, cred cã existã mai multe dimensiuni spre care ne îndreptãm în funcþie de evoluþia noastrã ca ºi suflete.
"Great spirits have always found violent opposition from mediocrities. The latter can't understand it when a man does not thoughtlessly submit to hereditary prejudices but honestly and courageously uses his intelligence".- Albert Einstein
Avatar utilizator
Lily
Administrator
Administrator
 
Mesaje: 4170
Membru din: Vin Iun 02, 2006 11:46 pm
Localitate: Printre vise, pe un colþ de stea
Puncte de reputaţie: 0

Răspuns rapid
Nume utilizator:
Subiect:
Mesaj:
Întrebare
Care este numele de familie al lui Laurențiu? (începe cu "D"):
Această întrebare este o metodă de a preveni trimiterile automate de către boţii de spam.
 

Următorul

Mergi la:  

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Ahrefs [Bot], Yandex [Bot] şi 41 vizitatori

cron
Furnizat de phpBB | phpBB România

Găzduire Web - Hostico