Acum este Vin Mai 17, 2024 11:48 am

Ora este UTC + 2


Eurovision 2007

Au fost si nu trebuie să se piardă

Moderatori: Dedeea, Dory

Mesajde Cristysudest » Mie Ian 17, 2007 4:23 pm

Cand incepe prima emisiune la TV cu Eurovision? Citeam ceva de 17 ian ...
Avatar utilizator
Cristysudest
Expert
Expert
 
Mesaje: 438
Membru din: Mar Noi 09, 2004 9:36 pm
Localitate: Constanta :X
Puncte de reputaţie: 0

Reclame

Mesajde elle » Mie Ian 17, 2007 5:04 pm

„Aglomeraţie mare” la preselecţia Eurovision!

Eurovision Song Contest se va desfăşura la Helsinki (Finlanda), în mai 2007.

Peste *** de piese au fost înscrise în cursa pentru desemnarea reprezentantului României la concursul Eurovision, cifră reprezentând un record absolut de participare! Perioada de înscrieri pentru etapa naţională a concursului Eurovision Song Contest 2007 s-a încheiat ieri, 15 ianuarie, la ora 20.00.

„Juriile vor avea foarte mult de muncit”, ne spune Dan Manoliu, coordonatorul proiectului Eurovision Song Contest din partea TVR. Recordul de înscrieri de până acum a fost de 160 de melodii, înregistrate pentru selecţia naţională Eurovision 2004. Toate piesele înscrise vor fi jurizate într-o primă fază, cea de preselecţie, în ziua de 17 ianuarie 2007, de un juriu format din reprezentanţi ai presei scrise, posturilor de radio, compozitorilor, caselor de discuri şi ai TVR. În urma acestei jurizări, doar 24 de melodii din cele 259 care au ajuns la poarta TVR vor intra în semifinale.

După succesul neaşteptat de anul trecut al trupei finlandeze Lordi, compozitorii români „au prins curaj” în privinţa stilului melodiilor înscrise în concurs. „Se pare că este o participare din toate zonele muzicale – rock, pop, dance, latino etc.”, mai declară Dan Manoliu.

TVR va dedica, şi anul acesta, două zile semifinalelor (27 ianuarie şi 3 februarie 2007), la fiecare dintre acestea urmând să participe câte 12 melodii. Cele mai bune şase din fiecare semifinală, alese de un juriu de specialitate, dar şi prin voturile telespectatorilor, vor intra în faza finală. Ponderea televotingului este de 50%, iar a votului juriului de 50 de procente.

Marea finală, la care participă cele 12 melodii, va avea loc în data de 10 februarie 2007. Modalitatea de jurizare va fi: 50% televoting, 50% juriu. Toate cele trei părţi ale concursului vor fi transmise în direct pe TVR 1.

În acest an, România este calificată direct în finala Eurovision Song Contest 2007, datorită locului 4 obţinut de Mihai Trăistariu la ediţia din 2006 a competiţiei europene, desfăşurată la Atena.


sursa: www.tvr.ro

p.s. Pe site-ul tvr nu scrie nimic de o emisiune despre Eurovision, doar ca e o jurizare azi. Vom vedea in presa ce va scrie.
Avatar utilizator
elle
Painter/3sefan10
Painter/3sefan10
 
Mesaje: 1599
Membru din: Lun Mai 01, 2006 8:16 pm
Localitate: around you
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde elle » Mie Ian 17, 2007 5:11 pm

PROGRAM CONCURS

15 ianuarie 2007 – primire propuneri, sosite la registratura TVR pana la data de 15 ianuarie, ora 20.00, indiferent de data postei

17 ianuarie 2007 - Preselectia nationala (prima jurizare a pieselor)

19,20 ianuarie 2007 - filmare videoclipuri [24 piese]

27 ianuarie 2007
– Concurs Semifinala 1 (12 piese) (Modalitatea de jurizare este de 50%
televoting, 50% juriu de specialitate)

3 februarie 2007 - Concurs Semifinala 2 (12 piese) – aceeasi modalitate de jurizare

10 februarie 2007 - Selectia nationala – faza finala (Modalitatea de jurizare este de 50% televoting, 50% juriu de specialitate)

10 mai 2007 – Semifinala EUROVISION HELSINKI 2007-HARTWALL ARENA

12 mai 2007 – Finala EUROVISION HELSINKI 2007-HARTWALL ARENA


In acest an, Romania este calificata direct in finala datorita locului 4 obtinut in Finala Eurovision 2006 Atena de catre Mihai Traistariu.




Despre votarea de azi:

1. PRESELECTIA NATIONALA
1. JURIZARE
1.1. Selectia pieselor inscrise in concurs pentru faza nationala se face de catre un juriu cu urmatoarea componenta:

Reprezentantii presei scrise - 1 vot.

Reprezentantii posturilor de radio - 1 vot.
Reprezentantii compozitorilor (membri ai Uniunii Compozitorilor si Muzicologilor, care declara pe propria raspundere ca nu au melodii in concurs) - 1 vot.
Reprezentantii TVR - 1 vot.
Reprezentantii caselor de discuri – 1 vot.
1.2. Fiecare grup de reprezentanti este alcatuit dintr-un numar impar de membri, minim 5.
1.3. Juriul isi va exercita mandatul in baza prevederilor prezentului regulament.
1.4. Pe langa juriu va functiona un secretariat cu atributii specifice si personal tehnic pentru derularea in bune conditii a jurizarii. derularea in bune conditii a jurizarii.

2.SISTEMUL DE VOTARE - pentru preselectia nationala

Vor fi admise pentru urmatoarea faza a competitiei 24 de piese.

Fiecare grup reprezentativ va fi in posesia unui buletin de vot cuprinzand, in ordinea ascultarii, titlurile sau motto-urile melodiilor inscrise in concurs.

Aprecierea melodiilor se face pe baza criteriului admis-respins. Astfel, pentru ca o melodie sa fie considerata admisa in cadrul unui juriu, ea trebuie sa intruneasca jumatate + 1 din voturi.

Pentru clasamentul final, fiecare juriu va da un singur vot, rezultatul fiind obtinut in urma insumarii celor 5 voturi. Vor fi admise pentru urmatoarea faza 24 de piese care vor obtine cel mai bun rezultat in urma jurizarii.

In cazul in care in categoria pieselor care au obtinut cele mai putine voturi, numarul pieselor cu acelasi numar de voturi este mai mare decat numarul de piese admise pentru urmatoarea faza a concursului, aceste piese se vor rejuriza. Modalitatea de jurizare va fi tot criteriul admis-respins. In cazul in care si dupa rejurizare vom avea mai multe piese decat numarul de locuri admise, se vor lua in calcul numarul mai mare de voturi admis la fiecare juriu in parte.

Reprezentantii fiecarui grup de juriu trebuie sa semneze pe propriile buletine de vot cat si pe buletinul de vot al juriului din care fac parte. De asemenea, ei trebuie sa semneze si procesul verbal intocmit dupa determinarea exacta a celor 24 melodii participante in fazele urmatoare ale selectiei nationale.

La finalul preselectiei juriul poate decide ca numarul de piese ramase pentru selectiile urmatoare sa fie mai mic de 24, limita minima fiind de 20. Castigatorii Preselectiei Nationale vor fi anuntati pe canalele TVR, pe site-ul TVR cat si in presa centrala.

In cazul in care din motive obiective, un compozitor isi retrage piesa din concurs, aceasta va putea fi inlocuita prin decizia organizatorilor (TVR), cu urmatoarea clasata.

Juriul va decide de comun acord daca se admit sau nu contestatii. In cazul in care decizia este favorabila admiterii contestatiilor, acestea se primesc la registratura TVR in termen de 24 de ore de la comunicarea rezultatelor. Solutionarea contestatiilor se va face de catre o comisie formata dintr-un reprezentant al fiecaruia dintre cele cinci jurii care va intocmi un raspuns scris pe adresa mentionata de catre contestatar. Termenul de solutionare al contestatiei este de 72 de ore.

sursa: www.tvr.ro

In concluzie: Sa le tinem pumnii baietilor! 8)
Avatar utilizator
elle
Painter/3sefan10
Painter/3sefan10
 
Mesaje: 1599
Membru din: Lun Mai 01, 2006 8:16 pm
Localitate: around you
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde BaRoNu` » Mie Ian 17, 2007 8:00 pm

mihai spune Negrutzu (1/17/2007 6:43:49 PM): doar prezentam
Avatar utilizator
BaRoNu`
Music Lover
Music Lover
 
Mesaje: 1250
Membru din: Dum Iun 26, 2005 5:12 pm
Localitate: iasi
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde Ayumi » Mie Ian 17, 2007 8:06 pm

"Doar prezentam"?????????????? :( :( :( :roll: :cry: :cry: :cry:
Ayumi
Bobocel
Bobocel
 
Mesaje: 17
Membru din: Dum Oct 31, 2004 4:20 am
Localitate: Japonia
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde Kisss » Mie Ian 17, 2007 8:13 pm

Presa e de vina pt confuzie. :x
Kisss
Addicted to 3SE
Addicted to 3SE
 
Mesaje: 17086
Membru din: Sâm Apr 22, 2006 7:23 pm
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde elle » Mie Ian 17, 2007 8:24 pm

:lol: si eu imi faceam iluzii
Avatar utilizator
elle
Painter/3sefan10
Painter/3sefan10
 
Mesaje: 1599
Membru din: Lun Mai 01, 2006 8:16 pm
Localitate: around you
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde Kisss » Mie Ian 17, 2007 8:26 pm

Mai bine,asa economisim 1.50 $ sau cat e sms-ul.Imagine
Kisss
Addicted to 3SE
Addicted to 3SE
 
Mesaje: 17086
Membru din: Sâm Apr 22, 2006 7:23 pm
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde elle » Mie Ian 17, 2007 8:45 pm

eu as fi dat si mai mult sa ii vad acolo :(
Avatar utilizator
elle
Painter/3sefan10
Painter/3sefan10
 
Mesaje: 1599
Membru din: Lun Mai 01, 2006 8:16 pm
Localitate: around you
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde Kisss » Mie Ian 17, 2007 8:52 pm

Era o gluma.Iti dai seama ca si mie mi-ar fi placut. :? Asta e!Ramane sa-i sustinem pe baietii de la Win.Imagine
Kisss
Addicted to 3SE
Addicted to 3SE
 
Mesaje: 17086
Membru din: Sâm Apr 22, 2006 7:23 pm
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde evellyna » Mie Ian 17, 2007 8:53 pm

eu v-am zis k ei prezinta,dar voi nici macar nu ati bagat mesajul meu in seama...nu am ce sa va fac...am vb cu el si mi-a zis asta akum cateva zile si ma gandeam k va intereseaza asta dar vad k nici macar nu ati vrut sa cititi mesajul meu...
3sud Est 4ever
Avatar utilizator
evellyna
Cunoscător
Cunoscător
 
Mesaje: 155
Membru din: Vin Iul 28, 2006 11:30 am
Localitate: Resita
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde elle » Mie Ian 17, 2007 8:56 pm

data viitoare sa pui bold peste mesaj :lol:
Avatar utilizator
elle
Painter/3sefan10
Painter/3sefan10
 
Mesaje: 1599
Membru din: Lun Mai 01, 2006 8:16 pm
Localitate: around you
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde Kisss » Joi Ian 18, 2007 10:46 am

Printre participanti la Eurovision se afla urmatorii:
Ionut Ungureanu(Provincialii),Desperado,Jasmine,Indiggo,Marcel Pavel,Monica(a cantat cu Papa Jr),Nico(cu o piesa compusa de Costi Ionita),Andreea Balan(cu 2 piese),Trupa Veche(a participat si trupa lui Tudor Chirila dar nu a fost admisa),Andra&Simplu,Mandinga(care au anuntat ca se retrag pt ca dansatoarele lor sunt in concediu),Morandi,Rednex si Ro-mania,Respect,Dan Helciug.
Printre respinsi:Laurentiu Cazan,Fly Project,Trupa Vama.
Kisss
Addicted to 3SE
Addicted to 3SE
 
Mesaje: 17086
Membru din: Sâm Apr 22, 2006 7:23 pm
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde evellyna » Joi Ian 18, 2007 12:31 pm

nu cred k andra va merge la eurovision deoarece maruta nu are nici o plegatura cu juriul
3sud Est 4ever
Avatar utilizator
evellyna
Cunoscător
Cunoscător
 
Mesaje: 155
Membru din: Vin Iul 28, 2006 11:30 am
Localitate: Resita
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde Kisss » Joi Ian 18, 2007 3:24 pm

Juriul a ales cele 24 de melodii din semifinale
18.01.2007

Cele 24 de piese care vor intra în semifinalele selecţiei naţionale pentru Eurovision Song Contest 2007 au fost alese de juriul care s-a reunit pentru etapa de preselecţie, miercuri, 17 ianuarie, la sediul TVR.
După o deliberare care a durat mai bine de opt ore, membrii celor cinci jurii – al presei, al radiourilor, al compozitorilor, al caselor de producţie şi al organizatorilor – TVR - au decis ca în semifinale să intre:
Music in my Soul – interpret Jasmine, compozitor Adrian Cristescu
European - a Beautiful Sin - interpret Desperado şi Tony Poptămaş, compozitor Kovacsz Laszlo
Let the Music Play - interpret Ionuţ Ungureanu, compozitor Eduard Cârcotă
Love Struck – interpret Indiggo, compozitor Thomas G:son
Stay United – interpret Spitalul de urgenţă, compozitor Dan Helciug
You and Me – interpret şi compozitor Alexandra Bădoi
Dulce-amăruie – interpret Nico, compozitor Costi Ioniţă
Where Were You - interpret Desperado şi Tony Poptămaş, compozitor Sandi Deac şi Kovacsz Laszlo
În lumea mea – interpret Moni-K, compozitor Moni-K şi Adi Korekt
Deci 20 – compozitor şi interpret Trupa Veche
Prinde-mă, aprinde-mă – interpret Andreea Bălan, compozitor Yorgos Benardos
Dracula, my love – interpret Andra şi Simplu, compozitor Marius Moga
Make-It – interpret Giulia Nahmany, compozitor Papa Jr.
No poder vivir – interpret Marcel Pavel, compozitor Dani Alexandrescu
Nu pot să uit – interpret Tibi Scobiola, compozitor Laurenţiu Duţă
Hungry for Love – interpret Andreea Bălan, compozitori Keo şi Derek Brin
Rubber Girl – interpret şi compozitor Gabi Huiban
Nu insista – interpret Daniela Răduică, compozitor Cristi Nistor şi Daniela Răduică
Şapte – interpret Celia, compozitor Costi Ioniţă
Crazy – interpret Morandi şi Wassabi, compozitor Marius Moga
Gozalo – interpret şi compozitor Mandinga
Sinada – interpret New Effect, compozitor Bogdan Raul Vasile
Well-o-wee – interpret RedNex featuring Ro-Mania, compozitori Daniel Alexandrescu, Radu Fornea şi Mircea Presel (a intrat la balotaj)
I Will Love You – interpret trupa Respect, compozitor Walter Dionisie (intrată după renunţarea la cea de-a treia piesă a trupei Desperado şi Tony Poptămaş).
De asemenea, juriul a ales, în ordinea punctajelor obţinute, şi piesele de rezervă care vor înlocui eventualele melodii retrase din competiţie. Atât semifinalele, cât şi finala se anunţă spectaculoase, iar prezentatorii vor fi pe măsură: toate cele trei seri îi vor avea ca gazde pe Viorel, Mihai şi Laurenţiu, adică trupa 3rei Sud-Est! Iar în „camera verde” se va afla nimeni altul decât Cătălin Măruţă, care va ţine publicul la curent cu toate amănuntele de culise. Băieţii de la 3rei Sud-Est vor milita pentru muzica de bună calitate, comportându-se ca adevăraţi luptători împotriva kitsch-ului şi prostului gust, iar în spatele replicilor lor se va afla şi compozitorul Dan Teodorescu, cooptat ca textier în echipa de realizare a show-ului.
Prima semifinală va avea loc sâmbătă, 27 ianuarie, de la ora 20.10, iar cea de-a doua, sâmbătă, 3 februarie 2007. În fiecare dintre semifinale se vor alege, prin votul juriului de specialitate şi al publicului, câte şase melodii care vor intra în finala desfăşurată la data de 10 februarie. Toate cele trei etape vor fi difuzate în direct pe TVR 1. În perioada imediat următoare, interpreţii calificaţi vor filma cu echipa TVR videoclipurile care vor fi difuzate în zilele dinaintea semifinalelor, respectiv finalei.

http://www.tvr.ro/eurovision/
Kisss
Addicted to 3SE
Addicted to 3SE
 
Mesaje: 17086
Membru din: Sâm Apr 22, 2006 7:23 pm
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde Jaguaru » Joi Ian 18, 2007 4:14 pm

Dak baietii chiar au d gand,o sa reuseasca ca sunt cei mai buni in ceea ce fac,ptr. mine ei sunt un model de urmat in viata
Jaguaru
Bobocel
Bobocel
 
Mesaje: 28
Membru din: Joi Aug 25, 2005 11:39 am
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde Jaguaru » Joi Ian 18, 2007 4:14 pm

nu sunt nou venit am 1 an si de cand am id pe forumul lor
Jaguaru
Bobocel
Bobocel
 
Mesaje: 28
Membru din: Joi Aug 25, 2005 11:39 am
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde Lily » Joi Ian 18, 2007 7:06 pm

Rangurile sunt puse automat în funcþie de numãrul de mesaje.
Sunt curioasã ce fel vor prezenta,mai ales cã la aceastã preselecþie iese cu scandal în fiecare an. :lol:
"Great spirits have always found violent opposition from mediocrities. The latter can't understand it when a man does not thoughtlessly submit to hereditary prejudices but honestly and courageously uses his intelligence".- Albert Einstein
Avatar utilizator
Lily
Administrator
Administrator
 
Mesaje: 4170
Membru din: Vin Iun 02, 2006 11:46 pm
Localitate: Printre vise, pe un colþ de stea
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde elle » Vin Ian 19, 2007 2:22 am

^ ca tot va participa Indiggo :lol:
Avatar utilizator
elle
Painter/3sefan10
Painter/3sefan10
 
Mesaje: 1599
Membru din: Lun Mai 01, 2006 8:16 pm
Localitate: around you
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde Dedeea » Vin Ian 19, 2007 11:42 am

Abia astept sa-i vad pe baieti prezentand Imagine Va fii un cadou de suflet prezenta lor pe ecrane,atata timp Imagine
Avatar utilizator
Dedeea
Moderator
Moderator
 
Mesaje: 10087
Membru din: Mie Apr 26, 2006 8:24 pm
Localitate: Bucuresti
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde Andreea Dinu » Vin Ian 19, 2007 5:08 pm

ImagineDaaa...o sa fie sooper
andreea_extravagance
Imagine Imagine

Imagine
Avatar utilizator
Andreea Dinu
Începător 3se
Începător 3se
 
Mesaje: 6398
Membru din: Sâm Mar 11, 2006 9:34 pm
Localitate: Bucharest :D
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde dely_3x » Vin Ian 19, 2007 8:22 pm

Citat:
comportându-se ca adevăraţi luptători împotriva kitsch-ului şi prostului gust

#-o
kitsch = ceva d prost gust

le urez succes baietzilor! :D
oh 3SE, when you sing you drive me crazy
Avatar utilizator
dely_3x
Music Amateur
Music Amateur
 
Mesaje: 567
Membru din: Lun Iun 05, 2006 10:18 am
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde Sorrynita » Vin Ian 19, 2007 9:23 pm

..eu sunt curioasa cum va suna melodia lui laur si cea a lui gabi huiban..
Sorrynita
Expert
Expert
 
Mesaje: 396
Membru din: Dum Oct 31, 2004 8:38 pm
Localitate: Bucuresti
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde ana3se » Vin Ian 19, 2007 9:39 pm

3rei Sud Est s-a resemnat


Deşi nu au făcut public acest lucru, şi cei de la 3rei Sud Est s-au înscris la preselecţia pentru Eurovision. Însă norocul i-a ocolit şi nici ei nu au trecut de etapa de selecţie, deşi aveau destul de mare încredere în piesa lor. Dar ei nu au depus contestaţie şi s-au mulţumit cu faptul că cei trei membri ai trupei vor juca rolul de prezentatori ai selecţiilor naţionale.

http://www.curentul.ro/curentul.php?num ... bart=50167
Avatar utilizator
ana3se
Fan 3SE imperial
Fan 3SE imperial
 
Mesaje: 155
Membru din: Dum Oct 31, 2004 10:16 am
Localitate: husi
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde 3seluver » Sâm Ian 20, 2007 2:59 am

Pakt k nu au intrat 3se... Ma rog, tot este si o melodie compusa d Laur... Pana la urma tot castigam intr-un fel...:) Cat despre prezentatori, cei 3 baieti, mi se pare super tare... desi nu am cum sa-i vad... Poate inregistrati si voi cate o bucatik din una din emisiuni k sa-i vad si eu.. Pupici!
what goes around comes around... what goes up, must come down...
3seluver
Music Expert
Music Expert
 
Mesaje: 2072
Membru din: Lun Oct 16, 2006 5:58 am
Localitate: Vancouver, Canada
Puncte de reputaţie: 0

AnteriorUrmătorul

Mergi la:  

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori

cron
Furnizat de phpBB | phpBB România

Găzduire Web - Hostico