Acum este Joi Apr 18, 2024 9:34 pm

Ora este UTC + 2


Ce tip de carti va pasioneaza?

Aici puteţi discuta despre muzică, poezie, pictură... tot ce ţine de artă şi cultură

Moderatori: Dedeea, Dory

Mesajde alexsa » Dum Sep 03, 2006 10:55 am

pai ultima carte care am citit-o a fost "Portretul lui Dorian Gray" de Oscar Wilde...e suuuper cartea. merita citita ;)
Avatar utilizator
alexsa
Avansat
Avansat
 
Mesaje: 244
Membru din: Sâm Sep 02, 2006 4:35 pm
Localitate: slatina
Puncte de reputaţie: 0

Reclame

Mesajde [M.L.V.] » Dum Sep 03, 2006 12:25 pm

carti am citit destule..dar din obligatie :lol: ..singurele carti care le citesc oricand cu placere cartea 3se si brasovul memorial :wink: e si normal...aa..si mai am o carte cu ozzy osbourne...korn si offspring da asteas mici..
Imagine
Avatar utilizator
[M.L.V.]
Music Knower
Music Knower
 
Mesaje: 777
Membru din: Joi Iun 23, 2005 9:27 am
Localitate: BRASOV
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde Roxana » Dum Sep 03, 2006 9:13 pm

Pai....mie chiar imi plac cartile.....pur si simplu ador sa citesc....uneori nu as face altceva decat sa stau sa citesc...
In primul rand pentru k ma fac sa visez...si apoi pentru k ma fac sa ies din lumea asta care park uneori nu face altceva decat sa ma streseze...
Imi place in special Coelho pentru k el chiar ma face sa cred k Nimic nu e intamplator si sa cred k intotdeauna poate fi mai bine decat e..si plus k te pune serios pe ganduri....
Acum..in vara asta am dat de niste carti super tari..chiar merita citite..so dak vreti..."Mercur" de Amelie Nothomb, "Blonde de milioane" de Plum Sykes, "Cimitirul animalelor" de Stephen King--brrr---, "Diavolul se imbraca de la Prada" de Lauren Weisberger......chiar tari cartile astea..
Roxana
Bobocel
Bobocel
 
Mesaje: 41
Membru din: Dum Feb 19, 2006 9:13 pm
Localitate: P!NKLAND
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde Andreea Dinu » Lun Sep 04, 2006 8:57 am

Mie nu-mi place sa citesc :) . Nu stiu de ce, dar mi se pare plictisitor. Shi imi plac doar cartile SF, acelea le citesc de placere :-P
andreea_extravagance
Imagine Imagine

Imagine
Avatar utilizator
Andreea Dinu
Începător 3se
Începător 3se
 
Mesaje: 6398
Membru din: Sâm Mar 11, 2006 9:34 pm
Localitate: Bucharest :D
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde [M.L.V.] » Lun Sep 04, 2006 9:10 am

si cartea 3se nu o citesti :?: :wink:
Imagine
Avatar utilizator
[M.L.V.]
Music Knower
Music Knower
 
Mesaje: 777
Membru din: Joi Iun 23, 2005 9:27 am
Localitate: BRASOV
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde Kisss » Lun Sep 04, 2006 3:30 pm

Mitologia greaca imi place f mult si cartile lui Mircea Eliade. :)
Kisss
Addicted to 3SE
Addicted to 3SE
 
Mesaje: 17086
Membru din: Sâm Apr 22, 2006 7:23 pm
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde andr3utza » Mie Dec 06, 2006 7:37 pm

AVENTURI
Avatar utilizator
andr3utza
Addicted to Music
Addicted to Music
 
Mesaje: 3893
Membru din: Dum Sep 24, 2006 3:11 pm
Localitate: Peste tot si nicaieri
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde **naty^sweet** » Joi Dec 14, 2006 8:54 pm

MI-A PLACUT FFF MULT ,,MATANIILE" DE FLORENCE BARCLAY ERA VORBA DESPRE O FATA CARE AVEA 27 DE ANI, ARATA CA DE 17 SI SE SIMTEA CA DE 7 ZOOPER TARE
**I'm simply the best**
Avatar utilizator
**naty^sweet**
Iniţiat
Iniţiat
 
Mesaje: 76
Membru din: Joi Oct 26, 2006 6:51 pm
Localitate: valcea
Puncte de reputaţie: 0

o pasiune- cititul

Mesajde maria_rodica » Lun Dec 18, 2006 10:02 pm

la inceput mi-au placut cartile de aventura, mai tarziu, cand am citit prima carte de dragoste... m-am simtit total "indragostita" de acest gen de carte. cititul....o pasiune pt mine. dak v-as recomanda o carte, aceasta ar fi "jane eyre". o ador. o alta carte ar fi " dama cu camelii" de dumas fiul. avertizez k sfarsitul e foarte tragic. ultima carte citita....asta vara...."ion" (imi trebuia pt liceu).
nu imi place sa m-i se impuna sa citesc o carte (ceea c se intampla foarte des la scoala), prefer sa o aleg eu.
maria_rodica
Nou venit
Nou venit
 
Mesaje: 7
Membru din: Dum Noi 26, 2006 5:10 pm
Localitate: constanta
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde andr3utza » Lun Ian 08, 2007 3:27 pm

cele de aventuri...hmm dar acum am de citit Romanul ''Ion''....
Avatar utilizator
andr3utza
Addicted to Music
Addicted to Music
 
Mesaje: 3893
Membru din: Dum Sep 24, 2006 3:11 pm
Localitate: Peste tot si nicaieri
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde dely_3x » Vin Mar 16, 2007 10:34 pm

hmm n-am mai trecut de mult pe aici
in ultima vreme, din seria opere epice impuse de prof am citit: "Ciulinii Baraganului" (Panait Istrati), "Acasa" (Fanus Neagu), "Viata la tara" ( Duiliu Zamfirescu) [pe kre NU vi le recomand!], "La conac" (si altele... de I.L. Caragiale), "Mara" (Ioan Slavici), "Nostalgia" (Mircea Cartarescu... asta nu a fost impusa.. doar ne-a recomandat-o), "Cartea nuntii" (George Calinescu), "Enigma Otiliei" (George Calinescu... pe kre n-am terminat-o, ink.... ni s-a schimbat profesorul si asta de acum nu ne mai impune).
din seria opere lirice: poezii de George Bacovia (kre-mi plac foarte mult 8) ), Tudor Arghezi, Lucian Blaga, Octavian Goga..... nu dau titlurile k-s multe si n-am rabdare.

si, in sfarsit, din seria carti "de placere": "Tehnici proiective in evaluarea personalitatii" (Nicolae Dumitrascu), iar acum "Psihologia inconstientului" (Sigmund Freud)... urmeaza un roman "Nascut a doua oara din tata psihanalist" (am uitat de cine :oops: , revin alta data sa va spun)

:cry: constat cu stupoare k as fi putut citi mult mai multe carti pe domeniul kre ma intereseaza dak nu era scoala asta.... sau mai bine zis, proful... :x
oh 3SE, when you sing you drive me crazy
Avatar utilizator
dely_3x
Music Amateur
Music Amateur
 
Mesaje: 567
Membru din: Lun Iun 05, 2006 10:18 am
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde Kisss » Sâm Mar 17, 2007 11:41 am

^Enigma Otiliei e cartea mea preferata din liceu.A fost o carte la care am ras pe bune de modul in care au fost concepute personajele.ImagineOriginale intr-adevar.Cartea m-a facut sa rad aproape cat m-a facut sa rad Don Quijote de la Mancha,pe care v-o recomand cu toata caldura.

In ultima vreme am citit mai mult Eliade: "Noaptea de sanziene","Isabel si apele diavolului","Nunta in cer","Intoarcerea din rai".Eliade e preferatul meu si am inceput sa-i iau cartile la rand.As vrea in viitor sa citesc "Istoria religiilor".
Ultima carte citita(si la care mai citesc inca :oops: ) este "Inainte si dupa Edith" de Petru Popescu.O carte foarte frumoasa cu niste scene descrise in asa maniera incat socheaza un picut.Imagine
Kisss
Addicted to 3SE
Addicted to 3SE
 
Mesaje: 17086
Membru din: Sâm Apr 22, 2006 7:23 pm
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde Andreea Dinu » Dum Mar 18, 2007 12:03 pm

Enigma Otiliei? Hmm..o s-o fac shi euImagine Dar despre ce e vb?
andreea_extravagance
Imagine Imagine

Imagine
Avatar utilizator
Andreea Dinu
Începător 3se
Începător 3se
 
Mesaje: 6398
Membru din: Sâm Mar 11, 2006 9:34 pm
Localitate: Bucharest :D
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde Dedeea » Dum Mar 18, 2007 12:04 pm

Daca iti spunem noi ce rost mai are sa citesti :lol: Lectureaza ca iti prinde bine :lol: ...trust me :oops:
Avatar utilizator
Dedeea
Moderator
Moderator
 
Mesaje: 10087
Membru din: Mie Apr 26, 2006 8:24 pm
Localitate: Bucuresti
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde Kisss » Dum Mar 18, 2007 12:30 pm

Andreea Dinu scrie:
Enigma Otiliei? Hmm..o s-o fac shi euImagine Dar despre ce e vb?


Fa-o! :lol: Iti recomand cartea.E cu unul Giurgiuveanu care-si tinea banii la ciorap,unul Titi :arrow: mare pictor :lol: ,Otilia,gagica buna,foarte dorita,Felix care voia sa fie medic si multi altii. :lol: Se joaca si ei cum pot,dupa bunul plac al lui George Calinescu. :oops:
Kisss
Addicted to 3SE
Addicted to 3SE
 
Mesaje: 17086
Membru din: Sâm Apr 22, 2006 7:23 pm
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde Andreya_3se » Dum Mar 18, 2007 1:54 pm

Mi-a placut mult Enigma Otiliei :lol: cu nebunu de Titi care croseta si se legana,cand nu se simtea bine. Imagine
Caut subtitarare la "Dialogue avec mon jardinier" daca are cineva sa-mi dea un PM pls!!
Andreya_3se
Începător 3se
Începător 3se
 
Mesaje: 5174
Membru din: Sâm Iun 10, 2006 2:38 pm
Localitate: Pe net..
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde dely_3x » Dum Mar 18, 2007 10:27 pm

Andreea Dinu scrie:
Mie nu-mi place sa citesc :) . Nu stiu de ce, dar mi se pare plictisitor. Shi imi plac doar cartile SF, acelea le citesc de placere :-P

intr-adevar, te plictisesc unele carti, da' crede-ma k satisfactzia e de nenumarate ori mamare dak o citesti decat dak o lasi balta :wink:
oh 3SE, when you sing you drive me crazy
Avatar utilizator
dely_3x
Music Amateur
Music Amateur
 
Mesaje: 567
Membru din: Lun Iun 05, 2006 10:18 am
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde crazy_girl » Lun Mar 19, 2007 4:57 pm

mai nou ma pasioneaza romanele epistolare :) va recomand Legaturile periculoase.
De curand am citit corespondenta dintre Eminescu si Veronica Micle. Misto. Si VIATA LUI MIHAI EMINESCU de G. Calinescu
There is magic in mY wings...

Imagine
Avatar utilizator
crazy_girl
Addicted to Music
Addicted to Music
 
Mesaje: 4746
Membru din: Joi Iun 30, 2005 8:31 pm
Localitate: Alaturi de ingeri
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde Kisss » Lun Mar 19, 2007 7:14 pm

Momentan citeam "Madame Bovary" de Flaubert.Insa azi dupa-amiaza am inceput sa citesc despre "fenomenul Pitesti",expresie folosita pentru prima data de Virgil Ierunca.Am citit "Coborarea in iad" de Neculai Popa.Copilasi draguti,daca cititi cartea asta ori urati din tot sufletul comunismul si politicienii din ziua de azi,ori cadeti intr-o stare din care cu greu puteti iesi.Prin ce chinuri au trecut oamenii aceia nici in cosmarurile voastre cele mai sumbre nu va puteti imagina.Sunt descrise imagini absolut groaznice,teribile,moduri de schingiuri si de batai de numai o minte bolnava le poate nascoci.Va recomand aceasta carte.Cred ca astfel invatati sa pretuiti cu adevarat lucrurile simple,precum ca aveti miros,gust,doua picioare,doi ochi si asa mai departe.

Fenomenul Pitesti
Kisss
Addicted to 3SE
Addicted to 3SE
 
Mesaje: 17086
Membru din: Sâm Apr 22, 2006 7:23 pm
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde Lily » Lun Mar 19, 2007 9:23 pm

Momentan citesc "Instituþii ºi organizaþii"de W. Richard Scott.Cred cã de mâine am sã mã apuc ºi de"Cum gândesc intituþiile" de Mary Douglas,ºi "Imagini instituþionale ale tranziþiei" de Luana Miruna Pop.Da' astãzi mi-a ajuns comanda de la Polirom,aºa cã mã mai aºteaptã câteva lucrãri interesante.Abia aºtept sã mã apuc de cele douã numere ale revistei de asistenþã socialã. =P~
"Great spirits have always found violent opposition from mediocrities. The latter can't understand it when a man does not thoughtlessly submit to hereditary prejudices but honestly and courageously uses his intelligence".- Albert Einstein
Avatar utilizator
Lily
Administrator
Administrator
 
Mesaje: 4170
Membru din: Vin Iun 02, 2006 11:46 pm
Localitate: Printre vise, pe un colþ de stea
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde Kisss » Joi Mar 22, 2007 10:26 pm

Azi am terminat de citit Madame Bovary iar maine incep sa citesc Numele trandafirului de Umberto Eco.Sunt foarte curioasa sa vad cum e romanul mai ales ca toata lumea mi l-a laudat.
Saptamana aceasta mi-am mai cumparat doua carti: Nicolae Breban "Animale bolnave" si Petru Popescu "Copiii Domnului" plus cartea de la Cotidianul.
Kisss
Addicted to 3SE
Addicted to 3SE
 
Mesaje: 17086
Membru din: Sâm Apr 22, 2006 7:23 pm
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde Violette » Vin Mar 23, 2007 11:52 am

am terminat de citit "memoriile unei gheise",e sooper cartea...filmul nu e asa bun..iar "enigma otiliei" mi-a cazut la bac...doamne ce fericita eram!!! :D
Avatar utilizator
Violette
Trendy
Trendy
 
Mesaje: 3401
Membru din: Dum Mai 21, 2006 8:43 pm
Localitate: galati
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde Kisss » Vin Mar 23, 2007 9:08 pm

Am auzit si eu ca "Memoriile unei gheise" e foarte buna.Am vazut-o in librarie cu aproape un milion.Are in jur de 500 de pagini.Imagine
Kisss
Addicted to 3SE
Addicted to 3SE
 
Mesaje: 17086
Membru din: Sâm Apr 22, 2006 7:23 pm
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde Violette » Sâm Mar 24, 2007 1:16 am

pai...eu am luat cartea de la biblioteca...asa k nu am dat nici un ban :D ...si da, are vreo 500 si ceva de pagini...pe mn m-a fascinat cartea...nu de la inceput..dar pe parcurs n-o mai puteam lasa din mana!!! :D
Avatar utilizator
Violette
Trendy
Trendy
 
Mesaje: 3401
Membru din: Dum Mai 21, 2006 8:43 pm
Localitate: galati
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde 3seluver » Dum Mar 25, 2007 2:39 am

hmmm... in general dragoste si aventura, dar mai sunt si exceptii. Va recomand sa cititi "A very long engagement". Autorul, nu mai stiu decat numele de familie, Japrisot. E superba cartea... dak va place si istoria n-o sa va puteti dezlipi de ea:D
what goes around comes around... what goes up, must come down...
3seluver
Music Expert
Music Expert
 
Mesaje: 2072
Membru din: Lun Oct 16, 2006 5:58 am
Localitate: Vancouver, Canada
Puncte de reputaţie: 0

Răspuns rapid
Nume utilizator:
Subiect:
Mesaj:
Întrebare
Care este numele de familie al lui Laurențiu? (începe cu "D"):
Această întrebare este o metodă de a preveni trimiterile automate de către boţii de spam.
 

AnteriorUrmătorul

Mergi la:  

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

cron
Furnizat de phpBB | phpBB România

Găzduire Web - Hostico