Acum este Vin Mar 29, 2024 8:14 am

Ora este UTC + 2


Versurile melodiilor: simtite sau doar cantate?

Discuţii despre 3 Sud Est şi muzica lor

Moderatori: Dedeea, Dory

Versurile melodiilor: simtite sau doar cantate?

Mesajde ANDR_A » Vin Dec 07, 2007 10:00 am

In ce masura versurile melodiilor bine lucrate, meditate si promovate reprezinta ceea ce simt in realitate cei de la 3se?
Cel mai mare lucru pe care-l poţi face pentru un prieten nu este să-i dai din bogaţiile tale, ci să i le scoti la iveala pe cele care sunt ascunse în el însuşi. (Benjamin Disraeli)
ANDR_A
Iniţiat
Iniţiat
 
Mesaje: 87
Membru din: Vin Dec 07, 2007 8:26 am
Puncte de reputaţie: 0

Reclame

Mesajde Violette » Vin Dec 07, 2007 1:15 pm

Dupa cum citeam mai demult niste articole publicate de ziare, muza lui Laur pentru a compune e chiar sotia lui. Avand in vedere ca o iubeste foarte mult, parerea mea e ca marea majoritate a versurilor nu sunt doar cantate, ci si simtite in realitate.
Imagine
Avatar utilizator
Violette
Trendy
Trendy
 
Mesaje: 3401
Membru din: Dum Mai 21, 2006 8:43 pm
Localitate: galati
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde ANDR_A » Vin Dec 07, 2007 3:12 pm

Inca nu vreau sa spun care este parerea mea pentru ca nu vreau sa infulentez cu nimic raspunsul si parerea voastra. Dar intrebarea ramane. Astept parerea voastra
Cel mai mare lucru pe care-l poţi face pentru un prieten nu este să-i dai din bogaţiile tale, ci să i le scoti la iveala pe cele care sunt ascunse în el însuşi. (Benjamin Disraeli)
ANDR_A
Iniţiat
Iniţiat
 
Mesaje: 87
Membru din: Vin Dec 07, 2007 8:26 am
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde Andreea Dinu » Vin Dec 07, 2007 8:11 pm

Violette scrie:
Dupa cum citeam mai demult niste articole publicate de ziare, muza lui Laur pentru a compune e chiar sotia lui. Avand in vedere ca o iubeste foarte mult, parerea mea e ca marea majoritate a versurilor nu sunt doar cantate, ci si simtite in realitate.


De acord cu tine Imagine
andreea_extravagance
Imagine Imagine

Imagine
Avatar utilizator
Andreea Dinu
Începător 3se
Începător 3se
 
Mesaje: 6398
Membru din: Sâm Mar 11, 2006 9:34 pm
Localitate: Bucharest :D
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde cerber » Vin Dec 07, 2007 9:28 pm

cred ca in proportie de 90% nu sunt simtite
fericire e cand ti-amintesti cat de fericit esti cand iubesti:)
Avatar utilizator
cerber
Music Amateur
Music Amateur
 
Mesaje: 652
Membru din: Lun Mar 28, 2005 9:20 am
Localitate: la moldovenii mei:)
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde Dory » Dum Dec 09, 2007 9:51 pm

Nu stiu ,dar vreau totusi sa cred...cam 90% desi e totusi prea mult... :oops:
3se are the best!!!
Atunci cand va va fi mai greu,ascultati 3se!!!
ImagineImagine
http://nuuitasavisezi.blogspot.com/
Avatar utilizator
Dory
Moderator
Moderator
 
Mesaje: 2650
Membru din: Lun Dec 03, 2007 9:25 pm
Localitate: Alaturi de ingeri...
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde ANDR_A » Lun Dec 10, 2007 7:45 am

Mi-a placut ca ai spus: as vrea sa cred.Asta inseamna ca privesti mai mult la ceea ce doresti decat la ceea ce este adevarat. Ce s-ar intampla daca melodiile lor nu ar fi simtite decat 10%, de exemplu?
Cel mai mare lucru pe care-l poţi face pentru un prieten nu este să-i dai din bogaţiile tale, ci să i le scoti la iveala pe cele care sunt ascunse în el însuşi. (Benjamin Disraeli)
ANDR_A
Iniţiat
Iniţiat
 
Mesaje: 87
Membru din: Vin Dec 07, 2007 8:26 am
Puncte de reputaţie: 0

melodii simtite sau nu?

Mesajde Desideria » Lun Dec 10, 2007 11:31 pm

Intrebare: oare ne-am pus problema daca oricare poet/scriitor/compozitor a simtit ce a scris? orice opera este egal cu inspiratie personala plus influenta timpului... Nicio opera nu este exclusiv rodul autobiografiei (ba nici nu trebuie confundate). Sa ne gandim putin: baietii au avut in majoritatea timpului o viata personala multumitoare. Daca am judeca dupa melodii, ar trebui sa credem ca au avut o viata nefericita, ceea ce nu este deloc adevarat. Cred ca ei se inspira de la altii, din diverse alte opere (filme, romane, melodii ale altor artisti), dar cred in ceea ce canta. Altfel nu ar transmite nimic. La concerte am avut mereu sentimentul ca imi induc acea stare, ca imi rascolesc sufletul. Melodiile reprezinta o varianta: cum ar fi daca? Tocmai asa ajung sa aprecieze fericirea. Deci conteaza prea putin de unde provin versurile, dar mie imi transmit tot fiorul si toata emotia din cuvinte si melodii. Sunt mare ascultatoare de muzica si o balada ma emotioneaza la fel de bine ca o piesa 3se daca transmite trairi deosebite.
Avatar utilizator
Desideria
Bobocel
Bobocel
 
Mesaje: 19
Membru din: Lun Noi 19, 2007 5:30 pm
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde Kisss » Lun Dec 10, 2007 11:49 pm

Ce probleme existentiale au unii frate! :shock:
Kisss
Addicted to 3SE
Addicted to 3SE
 
Mesaje: 17086
Membru din: Sâm Apr 22, 2006 7:23 pm
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde Cristysudest » Dum Dec 16, 2007 12:59 pm

Poate ca ei nu simt 90%, dar sunt fani care simt, spre exemplu eu :)
Nu te las sa pleci
Nu stiu ce m-as face de maine
In brate te strang
Te simt tremurand
Nu te las sa pleci ...
Avatar utilizator
Cristysudest
Expert
Expert
 
Mesaje: 438
Membru din: Mar Noi 09, 2004 9:36 pm
Localitate: Constanta :X
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde ANDR_A » Lun Dec 17, 2007 7:50 am

Interesant raspunsul tau. Daca cei care simtim suntem noi(nu cei ce canta)de ce nu avem aceeasi reactie ca in cazul unei carti pe care o citim, este foarte buna si ne place mult? De ce in cazul cartii preluam in cel mai bun caz citate, idei pe care le folosim in discutiile cu altii, dar nu iubim niciodata autorul? Nu am auzit pe nimeni sa spuna sunt fanul lui Eminescu sau orice alt scriitor? De ce suntem fani 3se daca in realitate noi simtim, nu ei?
Cel mai mare lucru pe care-l poţi face pentru un prieten nu este să-i dai din bogaţiile tale, ci să i le scoti la iveala pe cele care sunt ascunse în el însuşi. (Benjamin Disraeli)
ANDR_A
Iniţiat
Iniţiat
 
Mesaje: 87
Membru din: Vin Dec 07, 2007 8:26 am
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde Dory » Mie Dec 19, 2007 7:38 pm

Buna intrebare Andra...numai ca eminescu se da la bac :twisted: si ca sa raspund la intrebarea ta "Ce s-ar intampla daca melodiile lor nu ar fi simtite decat 10%, de exemplu?"..cred ca nu le-ar canta asa de bine..parerea mea.. :)
si eu simt melodiile lor...90%...viata..
3se are the best!!!
Atunci cand va va fi mai greu,ascultati 3se!!!
ImagineImagine
http://nuuitasavisezi.blogspot.com/
Avatar utilizator
Dory
Moderator
Moderator
 
Mesaje: 2650
Membru din: Lun Dec 03, 2007 9:25 pm
Localitate: Alaturi de ingeri...
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde ANDR_A » Joi Dec 20, 2007 8:49 am

Eminescu era un exemplu.Fiecare are cartea preferata, deci as putea da o sumedenie de exemple sau voi ati putea face acelasi lucru. Importanta este ideea, exemplele le dau ca sa intelegeti mai clar ce anume vreau sa spun. Sunt oameni care nu simt deloc atunci cand fac un lucru, ba unoeri chiar meseria lor devine o rutina, deci sentimentele sunt aproape inexistente. E o afirmatie valabile in multe cazuri.
Am citit mai sus o idee care mi-a placut mult: daca am considera melodiile lor ca exprimand sentimentele lor, am trage concluzia ca ei au avut o viata nefericita, fapt total neadevarat daca tinem cont de familile pe care le au si de oamenii care ii iubesc atat de mult. Este un argument foarte bun.
Cel mai mare lucru pe care-l poţi face pentru un prieten nu este să-i dai din bogaţiile tale, ci să i le scoti la iveala pe cele care sunt ascunse în el însuşi. (Benjamin Disraeli)
ANDR_A
Iniţiat
Iniţiat
 
Mesaje: 87
Membru din: Vin Dec 07, 2007 8:26 am
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde Dory » Joi Dec 20, 2007 10:33 am

Doriana (fan 3se) scrie:
numai ca eminescu se da la bac :twisted:

era o ironie,Andra,am inteles ideea ta...
on:eu simt melodiile 3se,ei nu stiu le simt...
3se are the best!!!
Atunci cand va va fi mai greu,ascultati 3se!!!
ImagineImagine
http://nuuitasavisezi.blogspot.com/
Avatar utilizator
Dory
Moderator
Moderator
 
Mesaje: 2650
Membru din: Lun Dec 03, 2007 9:25 pm
Localitate: Alaturi de ingeri...
Puncte de reputaţie: 0

Răspuns rapid
Nume utilizator:
Subiect:
Mesaj:
Întrebare
Care este numele de familie al lui Laurențiu? (începe cu "D"):
Această întrebare este o metodă de a preveni trimiterile automate de către boţii de spam.
 


Mergi la:  

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 57 vizitatori

cron
Furnizat de phpBB | phpBB România

Găzduire Web - Hostico